| Network Device Type | Switch |
| Model | C9200L-48P-4X-E |
| Form Factor | 1RU |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Transfer Rate | 10 Gbps |
| Data Link Protocol | 10 Gigabit Ethernet |
| Status Indicators | LED indicators |
| RAM / Total Installed Size | 2 GB |
| Flash Memory / Installed Size | 4 GB |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.1s, IEEE 802.1w,IEEE 802.1x,IEEE 802.3ad,IEEE 802.3af,IEEE 802.3at |
| Media Layer Supported | Layer 2 and Layer 3 |
| Power / Device Type | Power Supply |
| Uplink Port | 4x10G uplink |
| Power / Provided (W) | 1 KW |
| Power / Voltage Required | 100 to 240 VAC |
| MTBF | 346270 hours |
| Features | Cisco Software-Defined Access (SD-Access) Plug and Play (PnP) enabled Cisco IOS XE Cloud management ASIC with programmable pipeline and micro-engine capabilities, along with template-based, configurable allocation of Layer 2 and Layer 3 forwarding, Access Control Lists (ACLs), and Quality of Service (QoS) entries. |
Cisco C9200L-48P-4X-E++ 48-Port PoE+ Switch with 4x10G SFP+

Key Benefits
AI-Powered Summaries from Online Customer Reviews
Eye-Insights™ are generated by proprietary AI that analyzes real online customer reviews to highlight top pros and key product features. While we aim for accuracy, insights are provided “as-is” and individual results may vary.
- Offers powerful enterprise-level performance with 176 Gbps switching and PoE+ support across 48 ports
- Enhances network security and service quality with MACsec encryption, FNF, and Superior QoS
- TAA compliance and included Cisco DNA Essentials license provide long-term value and policy alignment for government and regulated sectors
Product Overview
The Cisco C9200L-48P-4X-E++ is a feature-rich Layer 3 managed switch designed for demanding enterprise environments. It offers 48 PoE+ Gigabit ports and 4 x 10G SFP+ uplinks, perfect for powering and connecting VoIP phones, access points, and cameras. This rack-mountable, TAA-compliant switch supports Layer 3 routing (OSPF, RIP, PBR) and provides advanced features like Flexible NetFlow, superior QoS, and MACsec encryption.
The C9200L delivers 176 Gbps switching capacity and 261.9 Mpps forwarding rate, with 80 Gbps stack bandwidth. Specialized for scalability, energy efficiency, and security, it includes tools like EEE, EEM, and Intelligent Power Management. Supporting a 3-year Cisco DNA Essentials license and a limited lifetime warranty, this switch ensures high ROI, longevity, and centralized management capabilities for modern enterprise networks.
Specifications
Primary Information
Interfaces / Ports
| Interfaces | 48-port PoE+ 4x10G uplink, Ethernet management port, Management console port |
Service&Support
| Service & Support Type | Enhanced Limited Lifetime Warranty |
UNSPSC Code
| UNSPSC Code | 43222612 |
Network
| Power Over Ethernet (PoE) Support | YES |
| PoE Power Consumption | 740W |
| MAC Address Table Size | 16000 |
| Jumbo Frame Support | 9198 bytes |
| Remote Management Protocol | DHCP; Syslog; RMON; SNMP |
| Routing Protocol | OSPF, EIGRP, ISIS, RIP |
| Encryption Algorithm | AES |
| Interfaces | 48-port PoE+ 4x10G uplink, Ethernet management port, Management console port |
Dimensions&Miscellaneous
| Width | 17.5 Inch |
| Depth | 11.3 Inch |
| Height | 1.73 Inch |
| Weight | 4.8 Kg |
Special Feature
| Min Operating Temperature | -5 degree celsius |
| Max Operating Temperature | 45 degree celsius (1500m); 40 degree celsius (3000m) |
| Min Storage Temperature | -40 degree celsius |
| Max Storage Temperature | 70 degree celsius |
| COO | MEXICO |
| TAA compliance | Yes |
Why buy from Eye-In Technologies?
Since 2003, the Eye-In team has supplied and supported large-scale deployments coast to coast. Eye-In Technologies is our dedicated online storefront—built for easy purchasing, quote requests, and dependable follow-through. We offer US + Canada coverage, volume pricing for projects, a documented RMA process, and direct support.