| System Type | Personal Computer |
| Model | ThinkCentre M90a Gen 5 |
| Processor / Manufacturer | Intel |
| Processor / Type | Core i5 |
| Processor / Clock Speed | 2.6 GHz |
| Processor / Number | 14500 |
| Multi-Core Technology | 14-Core |
| Cache Memory Type | Smart Cache |
| Cache Memory Installed Size | 24 MB |
| RAM / Technology | DDR5 |
| RAM / Total Installed Size | 16 GB |
| RAM / Memory Speed | 4800 MHz |
| Display Diagonal Size | 23.8 Inch |
| Touch Screen | None |
| Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Brightness | 250nits |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11 ax, Bluetooth 5.3 |
| Power / Device Type | Power Supply |
| Power / Provided (W) | 180 Watt |
| Service & Support Type | 3-year, Onsite Warranty |
| Security Devices | Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified |
| Features | Integrated 100/1000M |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Processor / Installed Qty | 1 |
| Mainboard / Chipset Type | Intel Q670 |
| RAM / Installed Qty | 1 |
| RAM Form Factor | SODIMM |
| RAM / Max Supported Size | 64 GB |
| RAM / Total Slots Qty | 2 |
| Hard Drive Capacity / HDD | None GB |
| Hard Drive / Installed Qty | None |
| Hard Drive / Spindle Speed | None RPM |
| Hard Drive / Interface Type | None |
| SSD Capacity | 256 GB |
| 2nd Hard Drive Capacity | None GB |
| SSD / Installed Qty | 1 |
| Optical Storage Type | DVD+/-RW |
| Display / Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | sRGB 99% |
| Stand | Yes |
| Network Controller | Intel Wi-Fi 6E |
| Camera | 5.0MP + IR Hybrid |
| Speakers | 2 x 3W |
| Graphics Controller | Intel UHD Graphics 770 |
| Video Memory / Technology | None |
| Video Memory / Installed Size | None GB |
| Video Output Interface | Display Port; HDMI |
| Keyboard | USB Calliope Keyboard, Black, English |
| Keyboard Language | English |
| Mouse | USB Calliope Mouse, Black |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional |
| Processor / Generation | Intel 14th Generation |
Lenovo ThinkCentre M90a Gen 5 AIO 24" i5-14500, 16GB, 256GB SSD

Key Benefits
AI-Powered Summaries from Online Customer Reviews
Eye-Insights™ are generated by proprietary AI that analyzes real online customer reviews to highlight top pros and key product features. While we aim for accuracy, insights are provided “as-is” and individual results may vary.
- Delivers fast, reliable performance for business applications with Intel 14-core i5 processor and DDR5 RAM
- Designed for secure enterprise use with TPM 2.0, FIPS 140-2 compliance, and vPro technology
- Space-saving AIO design integrates productivity hardware, minimizing desk clutter and simplifying deployment
Product Overview
The Lenovo ThinkCentre M90a Gen 5 All-in-One offers enterprise-ready performance in a sleek 23.8-inch form. Equipped with a 14-core Intel Core i5-14500 processor up to 5.0 GHz, 16GB DDR5 4800 MHz RAM, and a 256GB PCIe Gen4 SSD, it delivers exceptional speed and responsiveness. The non-touch Full HD display features 99% sRGB for sharp and accurate visuals, while built-in Bluetooth 5.3 and Wi-Fi 6E ensure modern connectivity. Additional features like a 5MP + IR hybrid camera, TAA compliance, and Intel vPro support make it ideal for secure and regulated business environments.
Specifications
Primary Information
Display
| Audio Output | High Definition (HD) Audio |
| Display Diagonal Size | 23.8 Inch |
| Touch Screen | None |
| Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Brightness | 250nits |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Display / Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | sRGB 99% |
Dimensions&Miscellaneous
| Width | 21.24 Inch |
| Depth | 13.55 Inch |
| Height | 8.96 Inch |
| Weight | 17.3 lbs. |
| Enclosure Color | Black |
Memory
| RAM / Technology | DDR5 |
| RAM / Total Installed Size | 16 GB |
| RAM / Installed Qty | 1 |
| RAM / Max Supported Size | 64 GB |
| RAM / Total Slots Qty | 2 |
Power
| Power / Device Type | Power Supply |
| Power / Provided (W) | 180 Watt |
Storage
| Storage Controller Type | M.2 |
| Memory Card Reader | None |
| Hard Drive Capacity / HDD | None GB |
| Hard Drive / Installed Qty | None |
| Hard Drive / Interface Type | None |
| Hard Drive / Spindle Speed | None RPM |
| SSD Capacity | 256 GB |
| 2nd Hard Drive Capacity | None GB |
| SSD / Installed Qty | 1 |
| Optical Storage Type | DVD+/-RW |
Processor
| Cache Memory Installed Size | 24 MB |
| Processor / Clock Speed | 2.6 GHz |
| Processor / Manufacturer | Intel |
| Processor / Number | 14500 |
| Processor / Type | Core i5 |
| Cache Memory Type | Smart Cache |
| Processor / Generation | Intel 14th Generation |
| Processor / Installed Qty | 1 |
Expansion
| Interfaces & Connections | Rear Ports: 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with data transfer and 15W charging, 3x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x HDMI (HDMI in 1.4 / HDMI out 2.1 TMDS combo port), 1x DisplayPort 1.4, 1x Ethernet (RJ-45); Right Ports: 3x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Rear I/O Ports | 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with data transfer and 15W charging, 3x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x HDMI (HDMI in 1.4 / HDMI out 2.1 TMDS combo port), 1x DisplayPort 1.4, 1x Ethernet (RJ-45) |
| Expansion Slots Total (Free) | Models with Intel UHD graphics: Three M.2 slots (one for WLAN, two for SSD) |
Special Feature
| COO | MEXICO |
| TAA compliance | Yes |
Networking
| Data Link Protocol | IEEE 802.11 ax, Bluetooth 5.3 |
| Network Controller | Intel Wi-Fi 6E |
UNSPSC Code
| UNSPSC Code | 43211508 |
Video
| Camera | 5.0MP + IR Hybrid |
| Speakers | 2 x 3W |
| Graphics Controller | Intel UHD Graphics 770 |
| Video Memory / Technology | None |
| Video Memory / Installed Size | None GB |
Why buy from Eye-In Technologies?
Since 2003, the Eye-In team has supplied and supported large-scale deployments coast to coast. Eye-In Technologies is our dedicated online storefront—built for easy purchasing, quote requests, and dependable follow-through. We offer US + Canada coverage, volume pricing for projects, a documented RMA process, and direct support.