| System Type | Personal Computer |
| Model | ThinkCentre M90t Gen 5 |
| Processor / Type | Core i5 |
| Processor / Manufacturer | Intel |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Processor / Clock Speed | 2.6 GHz |
| Multi-Core Technology | 14-Core |
| Cache Memory Installed Size | 24 MB |
| Processor / Number | 14500 |
| Processor / Installed Qty | 1 |
| RAM / Technology | DDR5 UDIMM |
| RAM / Total Installed Size | 16 GB |
| Hard Drive / Type | SSD |
| Hard Drive / Spindle Speed | None RPM |
| Hard Drive Capacity / HDD | None GB |
| SSD / Installed Qty | 1 |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Graphics Controller | Intel UHD Graphics 770 |
| Video Memory / Installed Size | None GB |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional |
| Power / Device Type | Power Supply |
| Power / Provided (W) | 300 Watt |
| Input Device Support Type | Keyboard, Mouse |
| Speakers | 1 x 2W |
| Keyboard | USB Traditional Keyboard, Black |
| Security Devices | Kensington Security Slot, 3 x 7 mm Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified |
| Enclosure Color | Black |
| Cabinet Form Factor | Desktop |
| Processor / Generation | Intel 14th Generation |
| Processor / Max Supported Qty | 1 |
| Mainboard / Chipset Type | Intel Q670 |
| RAM / Memory Speed | 4400 MHz |
| RAM Form Factor | UDIMM |
| RAM / Max Supported Size | 128 GB |
| Storage Controller Type | M.2; PCIe 4.0x4 NVMe |
| Hard Drive / Installed Qty | None |
| Hard Drive / Interface Type | None |
| Optical Storage Type | DVDRW |
| Audio Output | High Definition Audio |
| Storage Controller Type | M.2; PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Controller / Channel Qty | 1 |
| Memory Card Reader | None |
| Hard Drive / Capacity (2nd) | None GB |
| Data Link Protocol | Wi-Fi, Bluetooth 5.3 |
| Network Controller | Intel AX211 Wi-Fi 6E |
| Video Memory / Technology | None |
| Video Output Interface | HDMI |
| Keyboard Language | English |
| Mouse | USB Calliope Mouse, Black |
| Efficiency | 90% |
| Front I/O Ports | 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with 15W charging 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x microphone (3.5mm) |
| Rear I/O Ports | 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x HDMI 2.1 TMDS 2x DisplayPort 1.4a (HBR2, DSC) 1x Ethernet (RJ-45) 1x line-out (3.5mm) |
| Expansion Slots Total (Free) | One PCIe 4.0 x16 (x4 signal), full-height, length 205mm, height 114.55mm One PCIe 4.0 x16, full-height, length 268.5mm, height 114.55mm One PCIe 3.0 x1, full-height, length 205mm, height 114.55mm Three M.2 slots (one for WLAN, two for SSD) |
| Width | 6.7 Inch |
| Depth | 11.7 Inch |
| Height | 14.8 Inch |
| Weight | 14.3 lbs. |
| Service & Support Type | 3-year, Onsite |
| Stand | None |
Lenovo ThinkCentre M90t Gen 5 Intel Core i5-14500 16GB 512GB SSD Desktop

Key Benefits
AI-Powered Summaries from Online Customer Reviews
Eye-Insights™ are generated by proprietary AI that analyzes real online customer reviews to highlight top pros and key product features. While we aim for accuracy, insights are provided “as-is” and individual results may vary.
- Built with Intel's latest 14-core i5-14500 CPU for superior multitasking and productivity workloads
- Features next-gen DDR5 RAM and Gen4 SSD technology for high-speed, responsive performance
- Includes enterprise-ready features such as Wi-Fi 6E, Windows 11 Pro, and 3-year onsite warranty for business continuity
Product Overview
The Lenovo ThinkCentre M90t Gen 5 combines enterprise-grade performance with modern scalability. Powered by a 14-core Intel Core i5-14500 processor and enhanced with 16GB of DDR5 RAM, it supports smooth multitasking and demanding workloads. A 512GB PCIe Gen4 NVMe SSD delivers high-speed storage performance. The system includes Intel UHD Graphics 770, ideal for business visual applications. It is equipped with Intel Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, and a diverse array of I/O ports including USB-C with 15W charging, making it suitable for evolving office environments. The 300W power supply with 90% efficiency and 3-year onsite support further enhances reliability and TCO for enterprise deployments.
Specifications
Primary Information
Processor
| Processor / Type | Core i5 |
| Processor / Manufacturer | Intel |
| Cache Memory Type | Smart Cache |
| Processor / Clock Speed | 2.6 GHz |
| Cache Memory Installed Size | 24 MB |
| Processor / Number | 14500 |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multi-Core Technology | 14-Core |
| Processor / Generation | Intel 14th Generation |
| Processor / Installed Qty | 1 |
| Processor / Max Supported Qty | 1 |
Storage
| Hard Drive / Type | SSD |
| Hard Drive / Spindle Speed | None RPM |
| Hard Drive Capacity / HDD | None GB |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD / Installed Qty | 1 |
| Hard Drive / Installed Qty | None |
| Hard Drive / Interface Type | None |
| Optical Storage Type | DVDRW |
| Storage Controller Type | M.2; PCIe 4.0x4 NVMe |
| Hard Drive / Capacity (2nd) | None GB |
Networking
| Data Link Protocol | Wi-Fi, Bluetooth 5.3 |
| Network Controller | Intel AX211 Wi-Fi 6E |
Expansion
| Expansion Slots Total (Free) | One PCIe 4.0 x16 (x4 signal), full-height, length 205mm, height 114.55mm One PCIe 4.0 x16, full-height, length 268.5mm, height 114.55mm One PCIe 3.0 x1, full-height, length 205mm, height 114.55mm Three M.2 slots (one for WLAN, two for SSD) |
| Front I/O Ports | 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with 15W charging 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x microphone (3.5mm) |
| Rear I/O Ports | 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x HDMI 2.1 TMDS 2x DisplayPort 1.4a (HBR2, DSC) 1x Ethernet (RJ-45) 1x line-out (3.5mm) |
I/O
| Input Device Support Type | Keyboard, Mouse |
| Keyboard | USB Traditional Keyboard, Black |
| Mouse | USB Calliope Mouse, Black |
| Keyboard Language | English |
Dimensions&Miscellaneous
| Width | 6.7 Inch |
| Depth | 11.7 Inch |
| Height | 14.8 Inch |
| Weight | 14.3 lbs. |
| Enclosure Color | Black |
Memory
| RAM / Technology | DDR5 UDIMM |
| RAM / Total Installed Size | 16 GB |
| Cache Memory Type | Smart Cache |
| RAM / Memory Speed | 4400 MHz |
| RAM Form Factor | UDIMM |
| RAM / Max Supported Size | 128 GB |
Video
| Graphics Controller | Intel UHD Graphics 770 |
| Video Memory / Installed Size | None GB |
| Video Memory / Technology | None |
| Video Output Interface | HDMI |
Special Feature
| Security Devices | Kensington Security Slot, 3 x 7 mm Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified |
| COO | MEXICO |
| TAA compliance | Yes |
UNSPSC Code
| UNSPSC Code | 43211508 |
Power
| Power / Device Type | Power Supply |
| Power / Provided (W) | 300 Watt |
| Efficiency | 90% |
Why buy from Eye-In Technologies?
Since 2003, the Eye-In team has supplied and supported large-scale deployments coast to coast. Eye-In Technologies is our dedicated online storefront—built for easy purchasing, quote requests, and dependable follow-through. We offer US + Canada coverage, volume pricing for projects, a documented RMA process, and direct support.