| Network Device Type | Switch |
| Data Transfer Rate | 1 Gbps |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet |
| Model | C9300-24UB-A |
| Connectivity Technology | Wired |
| Status Indicators | LED indicators |
| RAM / Total Installed Size | 8 GB |
| Flash Memory / Installed Size | 16 GB |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ba |
| Media Layer Supported | Layer 2 and Layer 3 |
| Power / Device Type | Power Supply |
| Power / Provided (W) | 1100 Watt |
| Power / Voltage Required | 115Vac |
| MTBF | 354300 hours |
| Features | Automated device provisioning; API-driven configuration; Granular visibility; Seamless software upgrades and patching |
Cisco C9300-24UB-A Catalyst 9300 24-Port UPOE Switch

Key Benefits
AI-Powered Summaries from Online Customer Reviews
Eye-Insights™ are generated by proprietary AI that analyzes real online customer reviews to highlight top pros and key product features. While we aim for accuracy, insights are provided “as-is” and individual results may vary.
- Supports high PoE power applications with 830W UPOE, ideal for powering IP phones, cameras, and access points
- Advanced Layer 3 feature set and routing scalability accommodate complex enterprise network topologies
- Future-ready with support for Cisco StackWise and redundant power options, ensuring uptime and easy expansion
Product Overview
The Cisco C9300-24UB-A is a high-performance Layer 3 switch built for enterprise networks, delivering 24 UPOE ports with an 830W power budget. It provides 208 Gbps switching capacity and exceptional stack scalability using StackWise-480 for up to 688 Gbps stacking bandwidth. Security and protocol options are comprehensive, including MACsec encryption, advanced QoS, and routing protocol support for OSPF, BGP, EIGRP, and others. With SNMP v3, RESTCONF, and integrated Wireshark, it ensures precise diagnostics and remote manageability. Built with 8 GB RAM, 16 GB flash memory, and a hot-plug capable internal power supply, it offers dependable and scalable performance with a 354,300-hour MTBF.
Specifications
Primary Information
Service&Support
| Service & Support Type | Enhanced Limited Lifetime hardware Warranty |
UNSPSC Code
| UNSPSC Code | 43222612 |
Network
| Interfaces | 24-port 1G copper with modular uplinks |
| Power Over Ethernet (PoE) Support | yes |
| PoE Power Consumption | 1440W |
| MAC Address Table Size | 32000 |
| Jumbo Frame Support | 9198 bytes |
| Remote Management Protocol | DHCP; IPv6; SNMP |
| Routing Protocol | RIPv1, RIPv2, RIPng,OSPF |
| Encryption Algorithm | AES |
Dimensions&Miscellaneous
| Width | 17.5 Inch |
| Depth | 16.1 Inch |
| Height | 1.73 Inch |
| Weight | 7.54 Kg |
Special Feature
| COO | CHINA / UNITED STATES / UNITED STATES |
| TAA compliance | Yes |
| Min Operating Temperature | -5 Celsius |
| Min Storage Temperature | -40 Celsius |
| Max Storage Temperature | 70 Celsius |
| RoHS | Y |
Interfaces / Ports
| Interfaces | 24-port 1G copper with modular uplinks |
Why buy from Eye-In Technologies?
Since 2003, the Eye-In team has supplied and supported large-scale deployments coast to coast. Eye-In Technologies is our dedicated online storefront—built for easy purchasing, quote requests, and dependable follow-through. We offer US + Canada coverage, volume pricing for projects, a documented RMA process, and direct support.