| Processor | Intel, Core i7, 14700, Base 2.1GHz, Smart Cache 33MB, MaxTurbo 5.4GHz |
| RAM | DDR5 UDIMM, Total Installed 16GB, 5600MHz, Max Supported 64GB |
Lenovo ThinkCentre M70t Gen 5 Tower, i7-14700, 16GB, 512GB SSD, Win11

Key Benefits
AI-Powered Summaries from Online Customer Reviews
Eye-Insights™ are generated by proprietary AI that analyzes real online customer reviews to highlight top pros and key product features. While we aim for accuracy, insights are provided “as-is” and individual results may vary.
- Provides high productivity with a 14th Gen Intel Core i7 CPU and 20-core architecture for serious multitasking
- Equipped with business-grade security features including TPM 2.0, TCG compliance, and FIPS 140-2 certification
- Expandable and business-ready with PCIe slot, dual DIMMs, and modern plus legacy I/O ports for future-proofing
Product Overview
The Lenovo ThinkCentre M70t Gen 5 Tower is designed for professionals who demand strong, scalable computing in a dependable desktop platform. Featuring a 14th Gen Intel Core i7-14700 processor with 20 cores, Smart Cache, and a 5.4GHz turbo frequency, this system ensures powerful multitasking and efficient workflows. The system includes 16GB DDR5 memory and a 512GB PCIe Gen 4 SSD, combining speed with storage versatility.
It supports modern connectivity with USB-C, HDMI, DisplayPort, Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3, and offers physical expansion via a full-height PCIe 3.0 x16 slot. Additional features include TPM 2.0 security, a 90% efficiency-rated 260W PSU, and bundled input devices for plug-and-play deployment. Pre-installed with Windows 11 Pro, this machine is ideal for secure and productive office environments.
With its reliable build quality, long-term update support, and a 3-year onsite warranty, the ThinkCentre M70t Gen 5 offers ROI-focused value for business and enterprise users seeking stability and performance.
Specifications
General
Memory
| Cache Memory Type | Smart Cache |
| RAM / Installed Qty | 1 |
| RAM / Total Slots Qty | 2 |
| RAM / Technology | DDR5 |
| RAM / Total Installed Size | 16 GB |
| RAM / Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Form Factor | UDIMM |
| RAM / Max Supported Size | 64 GB |
Storage
| Hard Drive / Type | SSD |
| Hard Drive Capacity / HDD | None GB |
| Hard Drive / Installed Qty | None |
| Hard Drive / Spindle Speed | None RPM |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD / Installed Qty | 1 |
| Optical Storage Type | DVD+-RW |
| Hard Drive / Capacity (2nd) | None GB |
| Storage Controller Type | M.2 |
I/O
| Input Device Support Type | Keyboard |
| Keyboard | USB Traditional Keyboard, Black, English |
| Mouse | USB Calliope Mouse, Black |
| Keyboard Language | English |
Power
| Power / Device Type | Power Supply |
| Power / Provided (W) | 260 Watt |
| Efficiency | 90% |
Video
| Graphics Controller | Intel UHD Graphics 770 |
| Video Memory / Technology | None |
| Video Memory / Installed Size | None GB |
| Video Output Interface | Display Port, HDMI |
UNSPSC Code
| UNSPSC Code | 43211508 |
Primary Information
| System Type | Personal Computer |
| Model | ThinkCentre M70t Gen 5 |
| Cabinet Form Factor | Tower |
| Processor / Generation | Intel 14th Generation |
| Processor / Type | Core i7 |
| Processor / Manufacturer | Intel |
| Multi-Core Technology | 20-Core |
| Processor / Clock Speed | 2.1 GHz |
| Cache Memory Installed Size | 33 MB |
| Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Processor / Number | 14700 |
| Processor / Installed Qty | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 33 MB |
| RAM / Installed Qty | 1 |
| Mainboard / Chipset Type | Intel Q670 |
| RAM / Technology | DDR5 |
| RAM / Total Slots Qty | 2 |
| RAM / Total Installed Size | 16 GB |
| RAM / Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Form Factor | UDIMM |
| RAM / Max Supported Size | 64 GB |
| Hard Drive / Type | SSD |
| Hard Drive Capacity / HDD | None GB |
| Hard Drive / Installed Qty | None |
| Hard Drive / Spindle Speed | None RPM |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD / Installed Qty | 1 |
| Optical Storage Type | DVD+-RW |
| Audio Output | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC623-CG codec |
| Memory Card Reader | None |
| Hard Drive / Capacity (2nd) | None GB |
| Data Link Protocol | Wi-Fi, Bluetooth |
| Graphics Controller | Intel UHD Graphics 770 |
| Video Memory / Technology | None |
| Video Memory / Installed Size | None GB |
| Video Output Interface | Display Port, HDMI |
| Speakers | 1 x 2W |
| Input Device Support Type | Keyboard |
| Keyboard Language | English |
| Keyboard | USB Traditional Keyboard, Black, English |
| Mouse | USB Calliope Mouse, Black |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional |
| Power / Device Type | Power Supply |
| Power / Provided (W) | 260 Watt |
| Efficiency | 90% |
| Interfaces & Connections | Front Ports: 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging, 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x microphone (3.5mm); Rear Ports: 4x USB-A (Hi-Speed USB / USB 2.0), 1x HDMI 2.1 TMDS, 1x DisplayPort 1.4a (HBR2, DSC), 1x Ethernet (RJ-45) |
| Front I/O Ports | 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging, 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x microphone (3.5mm) |
| Rear I/O Ports | 4x USB-A (Hi-Speed USB / USB 2.0), 1x HDMI 2.1 TMDS, 1x DisplayPort 1.4a (HBR2, DSC), 1x Ethernet (RJ-45) |
| Expansion Slots Total (Free) | One PCIe 3.0 x16, full-height, length 222.7mm, height 111.2mm, One PCIe 3.0 x1, full-height, (length 185mm, height 100mm) or (length 118mm, height 110mm), Two M.2 slots (one for WLAN, one for SSD) |
| Width | 5.7 Inch |
| Depth | 11.7 Inch |
| Height | 13.6 Inch |
| Weight | 13 lbs. |
| Enclosure Color | Black |
| Service & Support Type | 3-year, Onsite Warranty |
| Security Devices | Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified |
| Features | Integrated 100/1000M |
| Storage Controller Type | M.2 |
| Storage Controller Type | M.2 |
| Network Controller | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
Processor
| Processor / Generation | Intel 14th Generation |
| Processor / Type | Core i7 |
| Processor / Manufacturer | Intel |
| Multi-Core Technology | 20-Core |
| Processor / Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Processor / Number | 14700 |
| Processor / Installed Qty | 1 |
| Cache Memory Type | Smart Cache |
| Cache Memory Installed Size | 33 MB |
Expansion
| Interfaces & Connections | Front Ports: 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging, 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x microphone (3.5mm); Rear Ports: 4x USB-A (Hi-Speed USB / USB 2.0), 1x HDMI 2.1 TMDS, 1x DisplayPort 1.4a (HBR2, DSC), 1x Ethernet (RJ-45) |
| Expansion Slots Total (Free) | One PCIe 3.0 x16, full-height, length 222.7mm, height 111.2mm, One PCIe 3.0 x1, full-height, (length 185mm, height 100mm) or (length 118mm, height 110mm), Two M.2 slots (one for WLAN, one for SSD) |
| Front I/O Ports | 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging, 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x microphone (3.5mm) |
| Rear I/O Ports | 4x USB-A (Hi-Speed USB / USB 2.0), 1x HDMI 2.1 TMDS, 1x DisplayPort 1.4a (HBR2, DSC), 1x Ethernet (RJ-45) |
Networking
| Data Link Protocol | Wi-Fi, Bluetooth |
| Network Controller | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
Special Feature
| Security Devices | Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified |
| COO | MEXICO |
| TAA compliance | Yes |
Dimensions&Miscellaneous
| Enclosure Color | Black |
| Width | 5.7 Inch |
| Depth | 11.7 Inch |
| Height | 13.6 Inch |
| Weight | 13 lbs. |
Why buy from Eye-In Technologies?
Since 2003, the Eye-In team has supplied and supported large-scale deployments coast to coast. Eye-In Technologies is our dedicated online storefront—built for easy purchasing, quote requests, and dependable follow-through. We offer US + Canada coverage, volume pricing for projects, a documented RMA process, and direct support.