| System Type | Personal Computer |
| Model | ThinkCentre M90s Gen 5 |
| Cabinet Form Factor | Small Form Factor |
| Processor / Generation | Intel 14th Generation |
| Processor / Type | Core i7 |
| Processor / Manufacturer | Intel |
| Multi-Core Technology | 20-Core |
| Processor / Clock Speed | 2.1 GHz |
| Cache Memory Installed Size | 33 MB |
| Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Processor / Number | 14700 |
| Processor / Installed Qty | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 33 MB |
| RAM / Installed Qty | 2 |
| Mainboard / Chipset Type | Intel Q670 |
| RAM / Technology | DDR5 |
| RAM / Total Slots Qty | 4 |
| RAM / Total Installed Size | 32 GB |
| RAM / Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Form Factor | UDIMM |
| RAM / Max Supported Size | 128 GB |
| Storage Controller Type | M.2 |
| Hard Drive / Type | SSD |
| Hard Drive Capacity / HDD | None GB |
| Hard Drive / Installed Qty | None |
| Hard Drive / Interface Type | None |
| Hard Drive / Spindle Speed | None RPM |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD / Installed Qty | 1 |
| Optical Storage Type | DVD+-RW |
| Audio Output | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC897Q-CG codec |
| Storage Controller Type | M.2 |
| Memory Card Reader | None |
| Hard Drive / Capacity (2nd) | None GB |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11 ax, Bluetooth 5.3 |
| Graphics Controller | Intel Arc A310 |
| Video Memory / Technology | GDDR6 |
| Video Memory / Installed Size | 4 GB |
| Speakers | 1 x 1W |
| Input Device Support Type | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Language | English |
| Keyboard | USB Traditional Keyboard, Black, English |
| Mouse | USB Calliope Mouse, Black |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional |
| Power / Device Type | Power Supply |
| Power / Provided (W) | 310 Watt |
| Power / Voltage Required | 100-240V, 50-60Hz |
| Efficiency | 92% |
| Interfaces & Connections | 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with 15W charging 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x microphone (3.5mm) 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x HDMI 2.1 TMDS 2x DisplayPort 1.4a (HBR2, DSC) 1x Ethernet (RJ-45) 1x line-out (3.5mm) |
| Front I/O Ports | 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with 15W charging 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x microphone (3.5mm) |
| Rear I/O Ports | 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x HDMI 2.1 TMDS 2x DisplayPort 1.4a (HBR2, DSC) 1x Ethernet (RJ-45) 1x line-out (3.5mm) |
| Expansion Slots Total (Free) | One PCIe 4.0 x16 (x4 signal), low-profile, length 155mm, height 70mm One PCIe 4.0 x16, low-profile, length 155mm, height 70mm One PCIe 3.0 x1, low-profile, length 155mm, height 70mm Three M.2 slots (one for WLAN, two for SSD) |
| Width | 3.6 Inch |
| Depth | 11.7 Inch |
| Height | 13.4 Inch |
| Weight | 11.7 lbs. |
| Enclosure Color | Black |
| Service & Support Type | 3-year, Onsite Warranty |
| Security Devices | Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified |
| Features | Integrated 100/1000M |
| Stand | None |
| Network Controller | Wi-Fi 6E 11ax |
Lenovo ThinkCentre M90s Gen 5 SFF, i7-14700, 32GB, 512GB SSD, Win11 Pro

Key Benefits
AI-Powered Summaries from Online Customer Reviews
Eye-Insights™ are generated by proprietary AI that analyzes real online customer reviews to highlight top pros and key product features. While we aim for accuracy, insights are provided “as-is” and individual results may vary.
- Designed for demanding business applications with a high-performance Intel i7-14700 vPro CPU
- Highly expandable memory (up to 128GB DDR5) and PCIe Gen4 SSD enable future-proof scalability
- Enterprise-grade reliability with a 3-year onsite warranty and advanced security features such as TPM 2.0 and FIPS 140-2 compliance
Product Overview
The Lenovo ThinkCentre M90s Gen 5 is a business-class small form factor PC featuring an Intel Core i7-14700 vPro processor with 20 cores and up to 5.4GHz Turbo speed, designed for high-demand workloads. It includes 32GB DDR5 5600MHz RAM and a 512GB PCIe Gen4 SSD, delivering fast performance and high efficiency. Graphics are handled by the Intel Arc A310 with 4GB GDDR6 memory, suitable for productivity and media tasks. Connectivity includes Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, and ample front and rear USB ports. Security features such as TPM 2.0, TCG, and FIPS-140-2 certifications support enterprise-level protection. The compact design, 92% efficient power supply, and 3-year onsite warranty make it an ideal workstation solution for any professional setting.
Specifications
Primary Information
Processor
| Processor / Generation | Intel 14th Generation |
| Processor / Type | Core i7 |
| Processor / Manufacturer | Intel |
| Multi-Core Technology | 20-Core |
| Processor / Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Processor / Number | 14700 |
| Processor / Installed Qty | 1 |
| Cache Memory Type | Smart Cache |
| Cache Memory Installed Size | 33 MB |
Expansion
| Interfaces & Connections | 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with 15W charging 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x microphone (3.5mm) 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x HDMI 2.1 TMDS 2x DisplayPort 1.4a (HBR2, DSC) 1x Ethernet (RJ-45) 1x line-out (3.5mm) |
| Expansion Slots Total (Free) | One PCIe 4.0 x16 (x4 signal), low-profile, length 155mm, height 70mm One PCIe 4.0 x16, low-profile, length 155mm, height 70mm One PCIe 3.0 x1, low-profile, length 155mm, height 70mm Three M.2 slots (one for WLAN, two for SSD) |
| Front I/O Ports | 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with 15W charging 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x microphone (3.5mm) |
| Rear I/O Ports | 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x HDMI 2.1 TMDS 2x DisplayPort 1.4a (HBR2, DSC) 1x Ethernet (RJ-45) 1x line-out (3.5mm) |
Networking
| Data Link Protocol | IEEE 802.11 ax, Bluetooth 5.3 |
| Network Controller | Wi-Fi 6E 11ax |
Special Feature
| Security Devices | Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified |
| COO | MEXICO |
| TAA compliance | Yes |
Dimensions&Miscellaneous
| Enclosure Color | Black |
| Width | 3.6 Inch |
| Depth | 11.7 Inch |
| Height | 13.4 Inch |
| Weight | 11.7 lbs. |
General
| Processor | Intel,Intel Core i7,Core i7 2.1,2.1GHz Smart Cache,Smart Cache 14700,14700 Cache Memory 33,33MB Max Turbo 5.4,5.4GHz |
| RAM | UDIMM,UDIMM DDR5,DDR5 Total Installed 32,32GB 5600,5600MHz Max Supported 128,128GB |
Memory
| Cache Memory Type | Smart Cache |
| RAM / Installed Qty | 2 |
| RAM / Total Slots Qty | 4 |
| RAM / Technology | DDR5 |
| RAM / Total Installed Size | 32 GB |
| RAM / Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Form Factor | UDIMM |
| RAM / Max Supported Size | 128 GB |
Storage
| Hard Drive / Type | SSD |
| Hard Drive Capacity / HDD | None GB |
| Hard Drive / Installed Qty | None |
| Hard Drive / Interface Type | None |
| Hard Drive / Spindle Speed | None RPM |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD / Installed Qty | 1 |
| Optical Storage Type | DVD+-RW |
| Storage Controller Type | M.2 |
| Hard Drive / Capacity (2nd) | None GB |
I/O
| Input Device Support Type | Keyboard, Mouse |
| Keyboard | USB Traditional Keyboard, Black, English |
| Mouse | USB Calliope Mouse, Black |
| Keyboard Language | English |
Power
| Power / Device Type | Power Supply |
| Power / Provided (W) | 310 Watt |
| Power / Voltage Required | 100-240V, 50-60Hz |
| Efficiency | 92% |
Video
| Graphics Controller | Intel Arc A310 |
| Video Memory / Technology | GDDR6 |
| Video Memory / Installed Size | 4 GB |
UNSPSC Code
| UNSPSC Code | 43211508 |
Why buy from Eye-In Technologies?
Since 2003, the Eye-In team has supplied and supported large-scale deployments coast to coast. Eye-In Technologies is our dedicated online storefront—built for easy purchasing, quote requests, and dependable follow-through. We offer US + Canada coverage, volume pricing for projects, a documented RMA process, and direct support.